Küba Krizi’nin Sebebi Ve Sonuçları Özet

Küba Krizi ya da Küba Füze Krizi. 1959 yılında Fidel Castro Küba’da bir devrim gerçekleştirmiş ve Komünist partinin başına geçmişti. Küba yönetim tarzı olarak Amerika’ya tersti ve Ruslarla daha yakındı çünkü Küba Komünizm  ile yönetilecekti. Amerika Küba’yı devirmenin planlarını yaparken bir süre sonra Rus füzelerinin Küba üzerine yerleştirildiğini görmüştü.

Küba Krizi’nin Başlangıcı

Amerika casus uçağıyla bölgede uçuş yaparken rus füzelerini farketti. Küba üzerinde rus

füzeleri Amerika için büyük tehditti çünkü bildiğiniz gibi Küba amerika’nın dibinde bir ülkeydi. Amerika ilk başta ne yapacağını bilemeyip strateji geliştirmeye çalıştı. Ruslarla nasıl iletişime geçeceklerini,neler söyleceklerini ve Amerika’nın bu durum karşısında itibarını nasıl koruyacağını da hesaba katmışlardı. Amerika Küba’daki füzelerin saldırı amacıyla konuşlandırıldığını,eğer buradan saldırı gelirse karşı atak şansının olmadığı ihtimalini düşünüyordu. Amerika direktman Rusya ile iletişime geçmek istedi fakat bunun pek etkili olmayacağını düşünüyordu. Amerika operasyon fikrini düşünürken başkan Kennedy  düşüncesini dile getirdi. Eğer operasyon yaparsak Rusya kendine bir misilleme hakkı doğurup bu hakkını Avrupa’da kullanabilir ve biz bundan zararlı çıkarız dedi. Daha kötüsü ise Rusya Avrupa değil de Amerika’ya saldırırsa nükleer tehlike çanlara çalabilirdi fakat Amerika doğal olarak bun dan kaçınıyordu.

Problemler çözülemeyice Rusya ile iletişime geçildi fakat Rusya füzelerin savunma amaçlı olduğunu, Amerika’nın Küba‘ya  müdahalesini istemediklerinden dolayı yerleştirdiklerini savundu. Diyalog yoluyla uzayan duruma karşı Dönemin SSCB başkanı Nikita Khrushchev 27 Ekim 1962’de Kennedy’e gönderdiği mektupta, füzeleri sökmek için dönemin başkanı Kennedy’den Türkiye’deki füzeleri sökmelerini (Türkiye ile ABD Jüpiter füzelerinin yerleştirilmesi konusunda 1959’da anlaşmış ve 1961‘de füzeler yerleştirilmiştir, halk bu konuda 40 yıl sonra bilgilendirilmiştir) ve Küba’nın işgal edilmeyeceğine dair güvence vermelerini istemiştir. Bu hallerde Türkiye’nin toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına saygı göstereceğini, içişlerine karışmayacağını ve işgal etmeyeceğini belirtmiştir.

ABD mektuba aynı gün cevap vermiş ve füzeler sökülürse işgal planı olmayacağını,ablukaya son verileceğini ancak Türkiye’deki füzelerin sökülmesi konusunu düşüneceğini belirtmiştir.

Khrushchev ertesi gün bir mektup daha yazarak teklife sıcak baktığını belirtmiş ve bu cevabı Kennedy tarafından tebrik edilmiştir.

Daha sonra Türkiye’de ve italya’da bulunan füzeler sökülmüş,Rusya’ya füzelerini sökmüş ve yumuşama dönemine geçilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status