İnsan mı kazanacak, Yapay Zeka mı?

Yapay zeka dünyanın dört bir yanında adından çokça bahsettirir oldu. Büyük ülkeler de yarışa katıldı, ABD, Çin ve Rusya çalışmalara çoktan başladı. Günümüzde yapay zeka tartışmaları insanları ikiye ayırdı. Elon Musk, Stephen Hawking gibi uzmanlar Yapay zekanın sonumuz olacağını savunurken, Mark Zuckerberg, Kambhampati gibi uzmanlar ise Yapay zekanın insanlık için en önemli ve yararlı buluş olduğunu savunmakta.

Özellikle 2017 yılı bu tartışmaların en hararetli yaşandığı yıl olarak tarihe geçmiştir. 2017 yılı herkesin düşüncelerini özgürce dile getirdiği, hırslarını sergilediği ve uyarı çağrılarında bulunduğu yıl.

Peki ya gelecekte bizi neler bekliyor? Önemli düşünürlere göre tehlike çanları insan ırkı için çalıyor. Uyarılara uzun süredir devam ediliyor olsada bu uyarılar son yıllarda katlanarak artmakta.

Meslekler Yok Olacak!

Yapay zekanın yakın gelecekte bazı meslekleri bitirmesi, bazılarını da insanların elinden alması bekleniyor. Bu durumun daha çok orta sınıf insanları etkileyeceği öngörülmekte. Yapay zeka çalışmaları yapanların elimizdeki verilere dayanarak ön gördüğü yerini insanlardan yapay zekalara devredecek bazı meslekler:

– Çevirmenlik
– Sigortacılık
– Emlak komisyoncuları
– Kredi analistleri
– Posta hizmeti çalışanları
– Laboratuvar teknisyenleri
– Kasiyerler
– Muhasebeciler
– Denetçiler
– Ofis personelleri
– Garsonlar
– Çağrı merkezi çalışanları
– Sosyal medya uzmanları

Bunlara ek olarak eklemek isterizki Yapay Zeka beraberinde bir çok iş fırsatınıda getirecek bunlardan bazıları ise şöyle:

– Veri Bilimci
– Yapay Zeka / Makine Öğrenmesi Mühendisleri
– Veri Etiketleme Uzmanları
– Yapay Zeka Donanım Uzmanları
– Veri Koruma Uzmanları

İnsanlardan Daha Zeki Olabilirler Mi?

Dünyanın en eski ve zor oyunlarından olan Go’yu çoğunuz bilirsiniz. Bilmeyenler için videolu anlatım. 2016 yılında Google’ın geliştirdiği AlphaGo ile Dünyanın en iyi Go oyuncusu ünvanına sahip olan Güney Koreli Lee Sedol’un arasında geçen 5 oyunun 4’ünü AlphaGo kazanmıştır. Geleceği tahmin etmede bu yarışma çokça şey ifade etmektedir. Yine de kazanılan 1 oyun insanoğlunun tek umudu olarak kalmaya devam edecektir. Oyunla insanlığın ne anlama geldiğini düşünebilirsiniz, Go oyunu yıllardır filozofların oyunu olarak tabir edilmektedir.

Çevirmenleri Kötü Bir Son Bekleyebilir

Yine Google tarafından geliştirilen ve çeviri hizmeti sunan Google Translate gerçek sonuçlara yakın çeviriler yapmaktadır. Henüz insan tercümesini geçmesi söz konusu değildir. Fakat ilerleyen yıllarda ne olacağı bilinmemekte. İnsanlar çeviri hizmetleri için Profesyonel hizmet sunmakta olan Tercüme Bürolarıyla çalışmayı tercih etmekte. Çevirmenlerin yerini yapay zekanın almasıyla sadece ülkemizde 50000 tercümanın işsiz kalmasına yol açabileceği tahmin ediliyor.

İnsanlara Ne Olacak?

Bu kadar bilgiden sonra aklımıza gelen kutsal soru çoğunlukla aynı olmaktadır. İşleri ellerinden alınan vasıfsız insanların sonu ne olacak? İnsan ikinci sınıf bir varlık haline mi gelecek? Yoksa her şeyi algoritmalara, yapay zekalara teslim edip gününü gün mü edecek? Bu sorunun cevabını Homo Sapiens kitabının yazarı Yuval Noah Harari şöyle cevaplamaktadır: “Köle olacağımızı zannetmiyorum. Olmayız çünkü bizden daha zeki olan yapay zekânın işine çok yarayacağımızı sanmam. Bugün bile örneğini gördüğümüz esas mesele, otoritenin ellerimizden kayıp gitmesi ve algoritmalara geçmesi. Algoritmaların bizim adımıza karar verecek olması.”.

Görüldüğü üzere yapay zeka gelişen teknoloji beraberinde yüzlerce soruyu getirmektedir. Bu sorulara cevap verebilmek için henüz çok erken. Umarız gelişen teknoloji dünyamıza faydalı olur.

Bir önceki yazımız olan Ekran Klavyesi Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status