Hayvanlara Karşı Şiddet Neden Artıyor?

Hayvana karşı şiddet zaman zaman artarak ya da zaman zaman su yüzüne çıkarak medyada yer bulması sonucu toplumdan tepkiler alıyor. En son yavru kedinin 4 bacağının kesilmesiyle gündem olan hayvana şiddet konusu maalesef kanayan bir yara. Hayvana kasti şiddet uygulamak hangi eksikliklerden olabiliyor ya da kasti olduğu için bir eksiklik değil de intikam mı buna bakacağız.

Hayvanlar tıpkı insanlar gibi acı çeken,üzülen ve sevinen canlılardır. Hayvana karşı kasti şiddet toplumun huzurunu bozacaktır. Tarlasına dadanmasın diye domuz öldüren insanlarla,kentte yaşayıp  kedileri öldüren,köpekleri öldüren insanları ayırmak gerekir. Domuzların tarladan nasıl uzak tutulacağı üzerine çalışılır,öldürmekten daha iyi yöntemler bulunabilir ve bu tartışılabilir fakat vahşice kedi köpek vb hayvanları  katletmek  farklı duygulara hitap ediyor.

Hayvana Şiddetin Olası Sebepleri

Hayvana şiddettin temel sebepleri eğitimsizlik,toplum kesimlerini kızdırarak sosyal tepkiyi izleyip zevk alma,psikolojik rahatsızlıktırEğitimsiz  olan her insan hayvana şiddet gösterecek diye bir kural yok ve hayvana şiddet gösteren bir takım insanlar eğitimli de olabilir. Fakat sağlıklı bir eğitim ve sosyal çevrede yaşayan bir insanın takdir edersiniz ki hayvana şiddet göstermesi söz konusu bile değildir.  Hayvana karşı şiddette eğer dikkat ederseniz bir ardışıklık söz konusu. Örneğin bir hayvanın bacakları kesilmiş halde bulunur ve çok tepki geldikten kısa süre sonra benzer bir vaka farklı bir şehirde tekrar belirir. İşte eğitimsiz ya da bir takım sorunlu kişiler bu gibi haberleri görerek kendisi de aynısını yaparak tekrar bir sosyal linç bekler bunu yapanlara karşı,bundan zevk de alabilir.

Hayvan Hakları

Hayvanlar mutlaka kanunla korunmalıdır. İnsanın büyüklüğü ancak hayvanları kanunla koruyarak tescillenir. Gelişmiş olan ve modern olan tüm toplumlar hayvanlara karşı koruma yasaları koyar.  Aynı zamanda hayvan haklarını savunan dernekler vardır. Ülkemizde hayvan haklarını koruyan kanunlar vardır fakat devlet bazı eleştiriler almaktadır.

Ülkemizdeki hayvanları koruma kanunu vardır. Fakat pratikte pek fazla baskı ve ciddiyet gösterilmediği için hayvanların katlini sık sık görmeye başladık,bu gibi durumlarla karşılaşmamak için eğitim şarttır.

Bir önceki yazımız olan "Dizi işte budur" Dedirten 10 Yabancı Dizi başlıklı makalemizde en iyi 10 yabancı dizi ve yabancı diziler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status