Google PageSpeed Puanı Nasıl Arttırma Yöntemleri

Google bildiğiniz gibi PageSpeed puanlaması sunar her siteye. PageSpeed puanının yüksek olması SEO açısından olumludur ancak daha da önemlisi PageSpeed puanınız yüksekse demek ki siteniz hızlıdır ve bu gerçeğe yansır. Yani ziyaretçiler çok beklemeden sitenize girer,böylece  ziyaretçi kaybınız olmaz.

Google PageSpeed Puanı Nasıl Arttırma Yöntemleri

Öncelikle şunu demeliyim ki eğer WordPress kullanıyorsanız  daha rahat bir şekilde arttırabilirsiniz bu puanı. Fakat WordPress kullanmıyorsanız işiniz oldukça zor.Ben WordPress üzerinden anlatacağım.

1- Önbellek eklentisi kullanın

Önbellek eklentileri var kaliteli olan. Araştırınca zaten fazlasıyla bulacaksınız,bunlardan birini seçip kurmanız puanınızda önemli artışa sebep olacaktır.

2-WP-Smush

Bu eklenti ile görseller sıkıştırılıyor. Bununla ilgili yazımız var, okumak için tıklayın.

3-Düşük Boyutlu Görsel Yükleyin

Görseller sıkıştırılınca boyut düşüyor tamam ama sizin de düşük boyutlu yüklemeniz gerek görselleri. 500 KB boyutunda görsel düşse düşse en fazla 300 KB’ta düşer, yani yüklediğiniz görseller en fazla 200 KB olmalı.

4-CSS/JS Sıkıştırın

CSS ve JS sıkıştırmak siteniiz hızlandıracağı gibi PageSpeed skoruna da yansıyacaktır. Bu sıkıştırma işlemini WP-Fastet Cache adlı önbellek eklentisi başarıyla yapıyor,bu eklenti 1.maddede belirtilen bir önbellek eklentisidir ve popüler olmasının yanında Türk bir yapımcıya sahiptir.

5- Header kısmını rahat bırakın

Sitenizin logo yani en üst kısmını rahat bırakın. Oraya gereksiz kod,eklenti,bildiri eklemeyin çünkü bu doğrudan yavaşlatır sitenizi. Siteniz Header kısmından açılmaya başlar çünkü

6-Hosting kalitesi

Hostunuzun cevap verme süresini 0.5 saniyenin altında tutmaya çalışın.Hostunuz sağlam değilse sitenizin kaliteli optimizesi de işe yaramaz. En başta hostunuz cevap verebilmelidir

Bir önceki yazımız olan Mutlaka Kullanmanız Gereken WordPress Eklentileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status