Evde Mide Ağrısını Hafifletecek Doğal Yöntemler

Mide ağrıları, bir hastalığın belirtisi olarak görülebildiği gibi doğrudan mideden kaynaklı problemler nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Evde mide ağrısını hafifletecek doğal yöntemler başlığı altında, mide ağrınızı en aza indirebileceğiniz bazı doğal uygulamalardan bahsettik.

Aşağıda verdiğimiz şifalı bitkiler, mide ağrınızın etkili ve hızlı olarak azalmasına ve dolayısıyla rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Mide hazımsızlığı, ağrılar ve mide yanması gibi çeşitli mide sorunları üzerinde etkili olan bu bitkiler, sindirim sistemi üzerinde de ayrıca rahatlık sağlamaktadır.

Evde Mide Ağrısını Hafifletecek Doğal Yöntemler

Karahindiba

Sindirim sistemini destekleyici özellikleri ile öne çıkan karahindiba, mide yanması ve hazımsızlık sorunları için oldukça faydalıdır. Ayrıca gastriti ve ülser gibi rahatsızlıklar üzerinde de etkili olan bitki, başta bitki çayı olmak üzere farklı şekillerde düzenli olarak tüketildiğinde fayda sağlamaktadır.

Enginar ve Aloe Vera Bitkisi

Enflamasyon gibi nedenlerle görülen mide ekşimesi ve yanma kaynaklı ağrıların hafiflemesinde, Aloe vera bitkisinin faydaları büyüktür. Enginar ile birlikte kullanılması sindirim sistemi üzerinde daha etkileyici sonuçlar doğuran Aloe Vera özleri kullanılabilir, yaprakları ile birlikte enginar eklenerek çay şeklinde tüketilebilmektedir.

Zencefil

İnsan sağlığı için önemli faydalar sağlayan Zencefil baharatı, mide ağrılarının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Mide gazı ve bulantı sorunları için tavsiye edilen zencefil, mide asidinin düzenlenmesi ile birlikte ülser gibi sorunlara karşı iyi gelmektedir.

Zencefilin çay veya baharat şeklinde düzenli bir şekilde tüketilmesi durumunda, etkilerini görmeye başlayabilirsiniz. Ancak diğer tüm bitkilerde olduğu gibi, aşırı tüketimler farklı sindirim sistemi sorunlarına yer açacağı için dikkat edilmelidir.

Keten Tohumu

Evde mide ağrılarına iyi gelen doğal yöntemler arasında tavsiye edilen bitkilerden biri olan keten tohumu, gastrit ve kabızlık sorunlarının yanında mide yanması, ishal ve mide gazı sorunlarına karşıda etkili bitkiler arasındadır.

Pelin Otu ve Biberiye

Birlikte tüketilebileceği gibi ayrı ayrı da tüketebileceğiniz bu iki bitki, ülser ve bağırsak sendromu sorunları üzerinde etkilidir. Bağırsaktaki bakterilerin yol açtığı sorunların hafifletilmesinde faydalı olan pelin otu ve biberiye, birlikte tüketilerek hazımsızlık sorunlarına karşıda faydaları görülebilir.

Fesleğen ve Kekik

Kekiğin sağlık üzerindeki genel olumlu etkileri, fesleğen ile birlikte sindirim sistemi üzerinde daha da fazla olmaktadır. Bu iki bitkiyi çay şeklinde demleyip yemeklerden sonra bir bardak içerek, mide rahatsızlıklarına karşı ciddi bir fayda elde edebilirsiniz.

Meksika Çayı

Sindirim sistemi üzerinde muhteşem faydaları olduğu bilinen Meksika çayı, düzenli kullanımlarda mide ağrılarının azaltılmasında fazlasıyla faydalı bir bitkidir.

Limon Otu

Kolik ağrıları, midenin sürekli doluluk yani şişkinlik hissi, mide yanması, hazımsızlık ve çeşitli mide ağrıları için Limon otu çayı tüketilebilir. Limon otu aynı zamanda öğütülerek, yemeklerin içerisine biraz katılarak da tüketilebilmektedir.

Nane ve Sedef Otu

Mide üzerinde bir hayli etkili olan iki bitki, aynı anda tüketilebilir. Demleyeceğiniz nane çayından bir bardak tükettiğinizde, her geçen gün mide sorunlarınızın hafiflediğine şahit olabilirsiniz.

Nane ile sedef otunu birlikte çay şeklinde demleyerek, etkisini artırabilirsiniz. Bu bitkileri marketlerde normal demlenecek şekilde hazır bulabilir veya kuru ve taze nane şeklinde sedef otuyla birlikte tüketebilirsiniz.

Papatya

Papatya çayı, evde mide ağrısını hafifletecek doğal yöntemler arasında sık tercih edilen bitkilerden biridir. Sindirim sistemi üzerinde muhteşem bir rahatlık etkisi yaratan papatya çayının düzenli olarak tüketilmesi, mide asidinin düzenlemesine de yardımcı olarak fazla aside bağlı olarak görülebilecek mide rahatsızlıklarını da önlemektedir.

Rezene Tohumu

Gazdan kaynaklı ağrılar, hazımsızlık ve diğer sindirim sistemi rahatsızlıklarında etkili olan bitkilerden biri de rezene tohumudur. Rezene tohumu ezilerek yemeklerin içerisinde kullanılabilir veya çay şeklinde demlenerek tüketilebilir.

Bir önceki yazımız olan En Yaygın Görülen Bulaşıcı Çocuk Hastalıkları başlıklı makalemizde çocuklarda en fazla görülen bulaşıcı hastalıklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status