Etkili Ders Çalışma Yöntemi(iddialı)

Etkili ders çalışma için çokca yöntem vardır. Birbirinden güzel ders çalışma teknikleri saymayla bitmez. Biz bu makalede pek bahsedilmeyenden bahsedeceğiz. Özellikle çok yapılan bazı hatalar var bunlardan bahsetmek gerekir. Etkili ve verimli ders çalışma adına mantık devrede olacak,şart.

Çalış ve test çöz

Tamam bunu herkes yazıyor diyeceksiniz. Ancak size bunu neden yapmanız gerektiğini herkes aynı sebeple yazmaz. Çalışıp daha önce çıkan soruları çözün ki gelen soruların mantığını öğrenerek ağırlığı hangi soru tiplerine,nasıl soru tiplerine vereceğinizi bilin.Eğer test çözmezseniz gereksiz yerlere ağırlık verirsiniz. Test size sınırı kesin olarak belirtir ve kitabın sınıra uzak bölgelerini geriplana atmanıza olanak verir.

Ezber yaptığınızı test etmeyin

Sınava çalıştığınız yerleri daha sonra ezbere okumaya, “abi sen kağıdı tut bak bakayım ezberlemiş miyim?” kıvamında işler yapmayın. Çünkü sınavda sorular nokta atışıdır ve cevap beyninizden nokta atışı çıkar. Beyniniz bilgiyi alır ve soruyu görünce onunla eşleştirir zaten,gereksiz ezber yapıp sürekli tekrar etmek doğru değildir. Ezberinizi tekrar etmeyin, ezberinizle kendinize sorular oluşturun,test çözün ve en, en önemlisi karşınıza birini alıp konuyu anlatın. Eğer harfi harfine bir ezberleme yoluna giderseniz bunun adı ders çalışmak olmaz,bu sadece ezber yapmaktır. Gereksiz,kalabalık.

Sizi zorlayan bir testi manuel olarak çözün

Sınavınızla mutlaka alakalı olması şartıyla zor bir testi önünüze alın. Burada  test sorularını bilemediğiniz vakit kitabı açın ve kitaptan yararlanarak doğru cevabı bulmaya çalışın.Bu sayede kitapta güzel bir gezinti yaparsınız ve mantığınıza pratik yaptırırsınız,konuyu kavrarsınız.

Kodlama kullanın

Bazı dersler direkt ezber isim gerektirir. Grupların üyeleri gibi. Bu gibi durumlarda isimleri kodlayarak bir kenara atın. Sınavda hangisi gruptan değildir tarzı soru gelirse bilirsiniz böylece. Fıstıkçışahap örneği gibi

Bir önceki yazımız olan BirÇok, Her şey,Hiçbir,Bir gün,Birkaç Nasıl Yazılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status