Alexa Nedir?

Alexa Amerika merkezli veri toplama şirketidir. İnternet sitelerinin trafiğini çok iyi şekilde inceler ve bir kısmını ücretsiz olarak sunar. Alexa dünyanın en iyi trafik bilgisi toplayan şirketidir. Web sitelerin aldığı tarife göre dünya ve yerel sıralamasını belirler. Bir sitenin aldığı ziyaretçi sayısını ortalama olarak tahmin etmek için alexa verilerini kullanmak çok doğru olacaktır ve zaten böyle yapılıyor çünkü alexa gerçekten son derece isabetli analiz yapıyor.

Alexanın Genel Kullanım Amacı

Alexa internet sitelerinin verilerini sunduğu için doğal olarak veri toplamak için kullanılır. Alexa ile bütün sitelerin tafik durumu,arama motorundan aldığı ziyaretçiler,sitede kalma süresi gibi çok önemli bilgiler elde edebiliriz. Ayrıca alexa ücretli üyelik ile daha detaylı verilere ulaşabiliyoruz.

Alexa Kullanımı

Alexa’yı kullanmak için alexa.com a girip arama bölümüne bir site yazarız ve verilerini alırız fakat ben bundan daha kolay bir yöntem biliyorum.

Alexa Toolbar: Alexa Toolbar bir chrome eklentisidir. Eklentiyi yüklediğimiz zaman ziyaret ettiğimiz her sitenin bilgilerine tek tuşla ulaşabiliyoruz. Eklentiyi tarayıcımıza kurduğumuz vakit sağ üst köşede bir ikonu çıkacaktır.

Alexa Toolbar Chrome Sayfasına Gitmek İçinn Tıklayın.

Eklentiyi kurduğunuzda tarayıcınızda internet sitelerinin pratik bilgilerine ulaşmak için tek buton yetecektir.

örnek bir internet sitesinde alexa toolbar kullanımı görüntüsü(youtube.com da denedik)

 

alexa toolbar

Alexa Toolbar ile önemli 3-4 bilgiye ulaşabiliyoruz fakat detay için search analtyics kısmına tıklayıp alexa.com a gidip oradaki detaylı bilgilerle karşılaşırız.

Alexa.com Üzerideki Verilerin Anlamı Nedir?

Alexa.com Üzerinde bulunan verilerin anlamları vardır doğal olarak. Bu verilerin bazıları kolayca anlaşılırken bazıları tecrübesiz biri tarafından hemen anlaşılamayabilir. Aşağıda kısa bir video ile alexayı açıkladık.

Bir önceki yazımız olan WordPress içerik Çalınmasını Önlemek başlıklı makalemizde wordpress ve wordpress sağ tıklama engeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status