AKK Nedir?

AKK yani Adil Kullanım Kotası. Duymuşsunuzdur özellikle oyun oynuyorsanız 🙂 indirme işlemi bir noktadan sonra yarı yarıyadan daha fazla bir oranla yavaşlar çünkü Adil Kullanım Kotası devreye girmiştir. Şimdi sizlere Adil Kullanım Kotasının ne olduğundan bahsedeceğiz arkadaşlar,pek sevilmeyen AKK…

Adil Kullanım Kotası Nedir?

AKK demek hız sınırı demektir. Yani şöyle, 24 MBPS internet hızına  sahip bir pakette AKK sınırını aşarsan hızın 8 MPBS civarına iniyor. AKK sınırı ne peki? AKK sınırını servis sağlayıcı belirler fakat günümüzde 75 GB. AKK’nin amacı insanların yüksek hızdan sürekli olarak faydalanmasının önüne geçmektir ve böylece internetin rahatlamasını sağlamaktır fakat bu mantıklı bir sebep değildir çünkü bunun altında yatan gerçek neden olsa olsa altyapı yetersizliği olur. Bir diğer sebep ise insanların interneti sürekli ama sürekli indirme işlemi yapmasını engellemektir,interneti kesintisiz şekilde bu meşguliyete sokmayı engellemektir. Ancak bu sebep de yetersizdir çünkü indirme yapmak yasak değildir, tek gerçek altyapı yetersizliğidir.

AKK Kalkar mı?

2019 yılında kalkmış olacak ya da siz bu yazıyı okurken zaten kalkmıştır. Ayrıca AKK gece saat 02:00 civarından sonra devre dışı kalıyor, yani bu saatten sonra zaten sınır yoktur sabah 08:00‘e kadar. AKK tamamen saçma bir uygulamadır.

Bir önceki yazımız olan Text Metni Binard Koda Çevirme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status