WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress dünya çapında ünlü ve en yaygın içerik yönetim sistemidir. Bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi kolay olması ve eklenti,tema gibi desteklerin çok fazla olmasıdır. Örneğin sadece WordPress teması satmak üzerine kurulmuş büyük siteler vardır. WordPress kurulumu için bir hostinge ihtiyacınız vardır. Hostinginiz varsa ve WordPress dosyalarınızı hostinginize attıysanız artık başlayabiliriz.

 

Veri tabanınız var mı?

WordPress kurulumunda veri tabanına ihtiyacımız olacak. Eğer veri tabanınız yoksa aşağıdaki yazıya gidip veri tabanı oluşturmayı öğrenin.

Öğrenmek için tıkla

Veri tabanımız hazırsa

Veri tabanımızı oluşturduysak tamamdır. Şimdi ilk olarak WordPress dosyalarımızı hostingimizin içinde bulunan “public_html” klasörüne atalım.Dosya aktarma işlemleri için Filezilla Programını öneriyorum.

Dosyalarımızı atınca adress satırından sitemize giriyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa geliyor. (bazılarınızda dil seçme sayfası gelebilir,Türkçe deyip tamam dersiniz)

Ardından başlayalım butonuna tıklıyoruz. Karşımıza gelen alanları dolduracağız.

WordPress ile kullanmak istediğiniz veritabanının adı.
Veritabanı kullanıcı adınız.
Veritabanı parolanız.
Eğer localhost çalışmazsa bu bilgiyi servis sağlayıcınızdan edinebilmelisiniz.

Bilgilerimizi girip gönder dedikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi sayfa gelecek.

Site başlığına sitenizin neyle alakalı olduğu ve kullanıcı adı şifre bölümüne sitenizin admin giriş bilgilerini belirleyeceksiniz. Any zamanda e-postanızı yazın ve arama motorlarının sitenizi görmesini istemiyorsanız kutucugu işaretleyin.

Ardından WordPress i kur diyerek kurulumu bitirin.

Bir önceki yazımız olan cPanel Üzerinden Veri tabanı Oluşturma başlıklı makalemizde cpanel hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status