Windows 10’da Arka Planda Çalışan Uygulamalar Nasıl Kapatılır?

Windows 10’da Arka Planda Çalışan Uygulamalar Nasıl Kapatılır?

Bilgisayarınıza Windows yüklenirken bir çok program ve yazılım size bildirilmeden yüklenir ve bunlardan bazıları arka planda çalışır. Arka planda sürekli aktif çalışan uygulamalar, bilgisayarınızın performansını düşürürken enerji tüketimini yoğun bir şekilde çalıştıkları için yükseltirler. Ancak bizler istediğimiz zaman bu uygulamaları kısıtlayabilir ve arka planda çalışmalarını sonlandırabiliriz. Bu işlemlerden sonra bilgisayarınızın daha rahat ve iyi bir performans sunacağı aşikar, hemde yoğun bir güç tüketimi olmadığı için enerji ihtiyacı da azalacaktır. Çok basit bir işlemle bilgisayarınızın ayarlarında bulunan gizlilik ayarlarını kullanarak bu alanda arka planda çalışmakta olan uygulamalara müdahale edip kapatabilirsiniz.

Windows 10’da Arka Planda Çalışan Uygulamları Kapatma

  • Öncelikli olarak yapmanız gereken başlat tuşuna basmak daha sonra ‘Ayarlar’ sekmesine gidin.
  • Açılan sekmede ‘Gizlilik’ seçeneğini seçerek ilerleyin.
Windows 10’da Arka Planda Çalışan Uygulamları Kapatma 1
Windows 10’da Arka Planda Çalışan Uygulamları Kapatma
  • Bu alanda ekranınızın sol tarafında açılmış olan kısma gelip ‘Arka Plan Uygulamaları’ seçeneğini seçiyoruz.
Windows 10’da Arka Planda Çalışan Uygulamları Kapatma 2
Windows 10’da Arka Planda Çalışan Uygulamları Kapatma
  • Şimdide açılan sekmede kullanmadığımız ancak sürekli arka planda çalışıp güç tüketen uygulamaların işaretlerini kaldırıp ‘Kapalı’ konuma getirebilirsiniz.
Windows 10’da Arka Planda Çalışan Uygulamları Kapatma 3
Windows 10’da Arka Planda Çalışan Uygulamları Kapatma

Önemli Not : Bu işlemden sonra arka planda çalışan uygulamalar bilgisayarınız açılıp kapanınca tekrar eski haline dönecektir yaptığınız işlemin kalıcı olabilmesi için başlangıç programlarını devre dışı bırakmanız gerekmekte.

Ek Bilgi: Windows işletim sisteminiz ne olursa olsun ücretsiz etkinleştirmek isterseniz sizleride Programsız Windows 10 Etkinleştirme makalemize bekliyorum. Tüm detayları verdik sizlerde faydalanın.

Windows 10’da Başlangıç Programlarını Devre Dışı Bırakma

  1. Öncelikle yapmanız gereken (Ctrl + Alt + Delete) kombinasyonlarını kullanarak görev yöneticisini açın.
  2. Görev yöneticisinde bulunan başlangıç sekmesine gidin.
  3. Açılan alanda bilgisayarınız her başlatıldığında arka planda otomatik açılan programlar karşınızda olacaktır.
  4. Devre dışı bırakmak istediğiniz programı önce sağ tuşa tıklayarak daha sonra devre dışı bırak seçeneğini kullanarak arka planda çalışmasını sürekli olarak engelleyebilirsiniz. Aynı işlemin tersini kullanarak uygulamayı tekrar aktif etmeniz gerektiği zaman edebilirsiniz.
Windows 10’da Başlangıç Programlarını Devre Dışı Bırakma
Windows 10’da Başlangıç Programlarını Devre Dışı Bırakma

Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise devre dışı bırakma işlemi gerçekleştirmeden önce araştırmanız kapatacağınız başlığı araştırıp daha sonra devre dışı bırakmanız sizler için daha faydalı olacaktır. Windows işletim sistemini sürekli ayakta tutmak için arka planda uygulama çalıştırır genelde bunları devre dışı bırakmanızı engellemek için gizleyebilir ancak açık kalmış olanlara müdahale etmeden önce dikkatli bir şekilde kontrol etmenizde fayda var. 

Microsoft firmasının kendi sitelerindeki açıklamalar Windows 10 arka plan uygulamaları ve gizlilik adı altında kontrol edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Programsız Windows 10 Etkinleştirme başlıklı makalemizde dhcp ethernet etkinleştirme windows 10, kulaklık mikrofonu etkinleştirme windows 10 ve microsoft toolkit windows 10 etkinleştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status