Blog Nasıl Açılır?

İnternete blog nasıl açılır diye yazdığımda karşıma çıkan sonuçlar çok ağırdı. Basitten komplike bir hale doğru gitmesi gereken konu başlar başlamaz komplike bir hal almıştı. (komplike=içersinde çok kavram ve detay barındıran demektir) Blog açma konusunda çok uzun tutmadan kaliteli bir içerik olacağını düşündüğüm bu yazıyı sizlerle paylaşıyorum.

Blog Açmak İçin Ne Gerekir?

  • Alanadı
  • Barındırıcı

Alanadı= Alanadı sitenizin ismidir. Örneğin bu sitenin adı sosyalhanem.com’dur.

Barındırıcı= Sosyalhanem.com yani bu siteye girdiğinizde resimler gördünüz,yazılar gördünüz,bir tema gördünüz. Bunlar nereden geliyor? barındırıcıdan geliyor. Barındırıcı sitemizin dosyalarını saklar.

Alanadı Ve Barındırıcı İlişkisi

Alanadı ve barındırıcı birbirlerine bağlanır. Her barındırıcı hizmeti veren firmanın NS adresi vardır ve siz alanadınızı bu NS adreslerine yönlendirdiğiniz vakit,ortalama 24 saat içinde alanadınız yönlenmiş olur ve barındırıcınızda bulunan dosyalar artık alanadınıza girince bizim ekranımıza yansır. Mesela sosyalhanem.com yazıp bu siteye girdiğinizde karşınıza çıkan dosyalar benim barındırıcımın size sunduğu dosyalardır ve alanadım sizi arkaplanda buraya yönlendiriyor.

Bunlar Nereden Alınır?

Çok firma var. Şahsen en iyi domain godaddy.com dan alınır fakat barındırıcı ordan alınmaz. Benim tavsiyem kendi kullandığım guzel.net.tr üzerinden barındırıcı almanız.

Barındırıcı Ve Domain Aldım?

İkisinide aldınız mı? tamam. Barındırıcı firmanıza NS adreslerini sorun ve domaininizi bu NS adreslerine yönlendirin. Nasıl yapacağınızı bilmediğiniz için Google’a “Domaini Hosting yönlendirme” yazın. Ben hepsini burada anlatsam detay dolayısıyla yazı kalitesi bozulacak. Bu arada domain=alanadı ve hosting=barındırıcı anlamına gelir.

Sitemin Çalışması İçin Barındırıcıma Hangi Dosyayı Atacağım?

Barındırıcınıza yani hostinginize dosya yüklemeden önce erişim sağlamalısınız. Hosting firmanız bu bilgileri sizlere verecektir. Dosya atma işlemi için Filezilla programını öneririm. Siteniz çalışması için WordPress kurmanızı öneririm, WordPress kurması oldukca basittir.

Yardım İçin

Lütfen yardım gerektiğinde yorum bölümünden iletmekten çekinmeyin

Bir önceki yazımız olan Google Gibi Getir Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde google, google gibi getir ve google gibi getir nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status