Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir ?

Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir ?

  • 18 Yaşını yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmekte eğer daha küçükseniz aile bireylerinizden biri sizinle birlikte sözleşmeyi imzalaması.
  • Kredi notunuzun bankanın yapacağı değerlendirmeler sonucu riskli bir seviyede olmaması.

Dilerseniz  Ücretsiz Risk Raporu Nasıl Alınır?  adlı makalemizden yararlanabilirsiniz.

  • Yapacağınız kredi kartı başvurusu için kartın limitinin yüksek olmasını istiyorsanız yanınızda gelir belgenizide almanızı tavsiye ederim.

Bazı durumlarda gelir belgesi beyan etmeden bankanın kendi insiyatifinde kredi kartı onayı alabilir.

Aşağıda verdiğim görselde bir web sitesindeki hızlı başvuru kanalını kullanarak , neye göre onaylanıp onaylanmadığını gördüğümüz bir tablo bulunmaktadır, sizlerde kontrollerinizi yapabilirsiniz.

Yukarıda bulunan tablo başvuru yapan kişilerin bankaların yapmış olduğu değerlendirmelere göre bir genelleme yapılarak oluşturulmuştur. Yapılan bu tablo genellemeden ibaret olduğu için başvuranın çalıştığı kurum ve gelirine göre gerekli istisnayı banka tanımlayabilir.

Kredi Kartı Almak İçin Sigorta Şartı Varmı ?

Kredi kart alma şartları belirlenmiş olan bir yönetmeliğe göre düzenlenmekte. Yönetmeliğe göre başvuran kişinin “gelir bilgisinin tespiti yapılmaması durumunda tüm kredi kartı limitlerinin toplam olarak en fazla limit tutarı olan 1.000 TL olması gerekmektedir.”  SGK bağı olmayan başvuran kişi eğer bankaya yatan herhangi bir kayıtlı geliri yok ise en fazla alabileceği limit tutarı 1.000 TL olarak tanımlanmıştır. Bu bilgilere göre kredi kartı başvurusu yapan kişilerin SGK’sı olmaması halinde kredi kartı alamaz gibi bir ön görede bulunması doğru sayılmaz.

Kredi Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Kredi kartı başvurusu yaparken genel anlamda pek evrak istendiği söylenemez, gerekli bilgileri sizlerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızla ulaşma imkanı vardır. Ancak tabi her zaman bu bilgilere erişim sağlanamaz, bu nedenle sizlerden gelir belgesi talebinde bulunabilirler. Bu gerekçe eğer kredi kartınız var ve limit yükseltmek istiyorsanız geçerli olacaktır.

Banka ile Daha Önce Hiç Çalışmamış Kişiler Kredi Kartı Alabilirmi?

Son 5 senedir eğer aktif değilseniz, bankadan kredi kartınız, krediniz yok ise aktif olarak görünmediğiniz için kredi notunuz oluşmaz. Bankalar kredi notunuzu göremediği için onlar açısından bu bir risk olarak tanımlanır ve sizlere onay vermezler. Bu nedenle aktif çalıştığınız bir bankanın olması halinde ilk başvuru noktanız orası olması tavsiye edilir.

Kaç Tane Kredi Kartı Alabilirim?

Bu sorunun cevabı aslında pek zor değil yukarıda bulunan yazıyı okuduysanız gelirinize göre kredi kartı limiti belirlenmekte. Diğer kredi kartlarınızın limitleride buna etki eder. Kredi kartı limitinizi yükseltmek için ikinci bir kredi kartı almanız durumunda işe yarayacağını söyleyemeyiz, gelecek olan kredi kartının limitide bankada bulunan kartınızın limiti ile aynı olacaktır. İkinci bir kredi kartı almanız hangi durumlarda tavsiye edilir diye soracak olursak acil durumlarda, asıl kartınızın başına bir şey geldiğinde ek bir güvence olacaktır. Bir diğer konu olan 180 gün süresince kullanmadığınız bir kredi kartı için bir yıllık aidat talep edilmiyor. Yani ek kart bulundurmanız pek maliyetli bir şey değildir.

Kredi Kartı Yaş Sınırı

Kredi kartı kullanabilmek için resmi olan yaş sınırı reşit sayıldığımız 18’dir. Bunun sebebi 18 yaşını doldurmamış kişilerin imza yetkisi bulunmadığından bu yetki aile bireylerindedir. Eğer aile bireyiniz ile bir başvuru sağlarsanız sizlere kart tanımlanabilirken, aile bireyiniz kendisine ait olan kredi kartından sizin adınıza limiti bölerek ek bir kart alma imkanı bulunmaktadır. Ancak bunun onayı tekrardan bankaya kalmış bir şeydir. Bu işlemi yapacak kişiler içinde bir alt yaş sınırı bulunmaktadır. Yaş sınır 12-18 olarak ayarlanmıştır genel olarak bu yaş aralıklarında aile bireyleri onayı ile kredi kartı alma işlemi olmaktadır.

İlk Defa Kredi Kartı Alıyorum Tavsiyeniz Nedir?

Kredi kartınız kesildikten sonra kısa süre içerisinde ödeme yapmaya çalışın, son ödeme tarihini hiçbir gün geciktirmemeye odaklanın.

Kredi kartını kullandınız kartınızın kesim tarihi geldi ancak bu borcu ödeyemecek durumda iseniz bankanızı arayarak taksitlendirme talep edin.

Kredi kartınızla alış veriş yaparken taksitli işlemleri unutmayın, taksitli işlemlerin kartınızdan bir seferde çekildiği aklınızda kalsın ancak siz bunu bankaya taksit tutarı kadar ödersiniz.

Eğer bir alışveriş yapacaksanız kesim tarihinize dikkat edin, genelde kesim tarihinden sonra alışveriş yaparsanız bir sonraki ay ödersiniz, ancak kartınız kesilmeden yakın tarihte alışveriş yaparsanız bulunduğunuz ay ödersiniz.

Online işlem yapmayı tercih ediyorsanız günvenli firmalardan alışveriş yapmaya önem gösterin en azından bilindik firmalar sizlere destek sağlama imkanı tanımlayabilir bazı durumlarda. Sizlerde ek güvenlik olarak sanal kart alarak işlemlerinizi sanal kredi kartınız ile yapabilirsiniz.

Not : Kredi kartınız ile yaptığınız alışverişin belirli bir süre sonra ödeyeceğiniz bir borç olduğunu unutmayınız, ödeme yapmamanız durumunda faiz işleyecektir.

Kredi Kartı Nakit Avans Hesabı Nasıl Yapılır Ve Şartları Nedir ?

Bankanızın yaptığı kampanya sonucuna göre değişiklik gösterebilir, kredi kartı limitinizin yeterli görünmesi durumunda 15.000 TL’ye kadar ancak genel banka ortalaması 10.000 TL’dir buna istinaden kredi kartınız ile nakit avans kullanımı yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

Yönetmelik gereği ilk defa kredi kartı başvurusu yapıp onay alanlar için kullanıma başladıkları ilk sene kredi kartı toplam limiti beyan ettikleri kayıtlı gelirlerinin 2 katı fazla olabilir. Örnek verecek olursak 3.000 TL bir gelirimiz var vede ilk kredi kartımızı aldıysak bu kartların toplam limiti 6.000 TL olacaktır. İlk seneden sonra beyan ettiğiniz gelirin 4 katı olacak şekilde kredi kartı limitiniz arttırılabilir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı asgari tutarı ödenmesi gereken dönem borcunuz üzerinden kullandığınız kredi kartının limitine göre hesaplanmaktadır. Ek olarak kredi kartınızı aldığınız zamandan itibaren bir sene dolmadı ise standart ücret olan dönem borcunuzun %40 lık kısmı asgari ödeme tutarınızdır. Mevzuat gereği kredi kartı limitinize istinaden bankaların alınabilecek asgari ödeme tutarı yüzdelerini aşağıda bulunan görselden görebilirsiniz.

Yukarıda bulunan görseldeki tablodaki veriler BDDK tarafından belirtilmiş vede bankaların asgari tutarı hesaplamasında uygulanabilecek en dip oranlar olarak belirlenmiştir. Konu aslında bankaların asgari ödeme tutarını daha yüksek oranda tutabilirler.

Kredi Kartı Aidatı (Yıllık Ücreti) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  1. Kredi kartı olan bankaların geneli aidatsız kart çıkartmak zorundalardır. Aidat bulunmayan kredi kartlarının bankanın uyguladığı kampanyalardan yararlanması vede puan kazandırması tamamen bankanın istediğine göre düzenlenmektedir.
  2. Eğer kredi kartınız varsa ve bundan yıllık bir aidat alınıyorsa kullanıcının  müşteri hizmetlerini arayıp aidatsız kredi kartı başvurusu yapması durumunda banka bunu değiştirmek zorundadır.
  3. 180 Gün boyunca kullanmadığınız kredi kartı için banka sizden aidat talep etmez edemez.180 Gün boyunca kullanmadığınız kartınız hareketsiz kart olarak tanımlanır ve aidat kesilemez. Ancak kredi kartınız üzerinden en ufak bir bonus harcaması dahil haraket olarak görünür ve ücret sizden tahsil edilir.
  4. Sanal kredi kartı alabilirsiniz bunun için banka sizden aidat istemez. Genelde bu yöntem sanal bankacılık kullanan kişiler tarafından kullanılır güvenlik açısından çok daha kullanışlıdır ancak ne olursa olsun banka bunun için aidat talep edemez.
  5. Kullanıcıların ek kartlarının aidatı asıl kartınızın aidatının %50 tutarını geçemez. Örnek verecek olursak kredi kartı aidatı yıllık olarak 100 TL olan bi kullanıcı ek kart kullanması durumunda ek kart için en fazla 50 TL aidat ödemesi yapar.
  6. Bir sene içerisinde 2 defa sınırı ile kredi kartı yenilemelerinden ücret alınmaz.

Bir önceki yazımız olan 2019 Sigara Zammı - Sigara Fiyatları Ne Kadar Oldu ? başlıklı makalemizde 2019 sigara fiyatları, 6 nisan 2019 sigara fiyatları ve sigara fiyatları arttımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status